Eerste nowcast voor Q3: Recessie lijkt vermeden, maar onzekerheid weegt
5 min
Enkele weken geleden bevestigde de flashraming de nowcast die de Nationale Bank van België eerder deze zomer publiceerde: een nulgroei voor de Belgische economie in het 2e kwartaal. Dat de gestegen brandstofprijzen als gevolg van het conflict in het Midden-Oosten de groei zouden drukken, stond vast. In de eurozone was er een groeivertraging voor de zomer, weliswaar beperkt door de sterke prestaties van Ierland die het beeld vertekenen.
Groei van 0,1%
Uit onze recentste nowcast, in samenwerking met de Universiteit Gent, blijkt dat de activiteiten sindsdien opnieuw aanzwengelden. Met de eerste zes weken van het lopende kwartaal achter de rug, zien we een stijging van inkomsten en uitgaven in zowat alle sectoren.
Tegelijk valt op dat de traditionele macro-indicatoren er slechter voor staan. Het bedrijfsvertrouwen blijft ondermaats in alle grote sectoren, behalve de bouw. Het aandeel bedrijven in industrie en bouw die de komende maanden een prijsstijging plannen, nam af van ongeveer een derde in april tot goed een kwart volgens de laatste cijfers.

Alles bij elkaar komen we uit op een groei van 0,1% in het huidige kwartaal. Van een recessie gaan we vooralsnog niet uit*. Wanneer de nationale rekeningen voor het tweede kwartaal finaal worden afgesloten, voorzien we een update van onze jaarvoorspellingen. Op dit moment verwachten een bbp-groei van 0,6% dit jaar en 1,0% volgend jaar. De inflatie over het hele jaar zien we op 2,8% dit jaar en 2,2% volgend jaar. Maar over die inflatie lopen de meningen vandaag ver uit elkaar.
Inflatie is grote splijtzwam
Dat blijkt ook uit cijfers van de voorspellingsaggregator FocusEconomics. Die bevraagt elke maand financiële instellingen, denktanks en andere groepen van experts over hun vooruitzichten voor onder meer de inflatie.
Wij namen vorig jaar al de toegenomen voorspellingsonenigheid onder de loep, toen bleek dat er steeds meer verschil kwam te zitten tussen de groeivooruitzichten van alle deelnemers aan deze maandelijkse oefening.
Vandaag is inflatie de grote splijtzwam onder de economische voorspellers. Ruim halfweg het jaar zijn ze het historisch oneens over hoeveel het prijspeil gemiddeld zal toenemen doorheen het hele jaar. Dat is best opvallend.

In de grafiek toont de zwarte stippellijn hoe (pre-covid) inflatievoorspellingen gemiddeld amper 0,3 procentpunt van elkaar verwijderd waren bij de start van een gegeven jaar, gevolgd door een graduele daling doorheen het jaar. Logisch: hoe meer van het jaar achter ons ligt, hoe minder er overblijft om van mening over te verschillen.
Dat was even anders tijdens 2022, toen de inflatie in het najaar een recordhoogte bereikte van maar liefst 13,1%. Bij zo’n hoge waarde is er ook meer ruimte voor afwijkende meningen, wat deels de hoge rode lijn verklaart.
Voorspellingen liggen ver uit elkaar
Maar nu blijkt dat de cijfers die FocusEconomics voor zijn augustuseditie verzamelde nog verder uit elkaar liggen dan toen. Hoewel de consensus vandaag rond 3% ligt voor de totale inflatie in 2026, liggen de voorspellingen gemiddeld met bijna 1 procentpunt uit elkaar.
Dat is erg lastig. Voor gezinnen, want zij hebben het sowieso moeilijk om het prijsverloop in de economie goed in te schatten. Maar ook voor bedrijven, die vaak mechanisch lonen moeten indexeren zonder daarbij aan (buitenlandse) afnemers een compenserende prijsstijging te kunnen doorrekenen. En tot slot, lastig natuurlijk ook voor de overheid, die in deze moeilijke omstandigheden andermaal op zoek moet naar miljarden om het groeiende tekort af te remmen. Nog drie maanden tot de Amerikaanse midterms: gordels vast!
*Wanneer de flashraming in het verleden nul bedroeg, was dat nochtans wel een waardevol signaal. Bekijken we alle flashramingen sinds 2008 die tussen -0,1% en 0,1% kwartaalgroei zaten, dan bleek dit in 27% van de gevallen uiteindelijk om een kwartaal met negatieve groei te gaan. Van onze eigen modellen geeft 10% vandaag aan dat de economie aan het krimpen is. Gecombineerd schatten we de kans op een lopende recessie sinds april dan ook in op minder dan 3%: 27% kans op een krimp vorig kwartaal x 10% voor dit kwartaal.
