Hoe werkt het?
CSDR zorgt
- voor uniforme regels voor de afwikkeling van op een handelsplatform of beurs verhandelde financiële instrumenten en
- voor de organisatie van en het toezicht op de zogenaamde centrale effectenbewaarinstellingen (CSD’s of Central Securities Depositories).
De CSDR-Verordening verplicht de Bank om een keuze te bieden tussen
- het bewaren van uw klantentegoeden via een omnibusrekening(d.i. een algemene rekening met klantentegoeden) en
- een rekening per individuele klant.
De Bank moet de klant ook meedelen welke risico’s en kosten aan beide opties verbonden zijn.
Een woordje uitleg over CSD’s, Omnibusrekeningen en geïndividualiseerde klantenrekeningen met vermogensscheiding
Een CSD, voluit “Central Securities Depository” (in het Nederlands heeft men het over een “centrale effectenbewaarinstelling”), speelt een cruciale rol in de effectenhandel. De CSD waakt bijvoorbeeld over het correcte verloop van een effectentransactie; zij zorgt er heel concreet voor dat een transactie slechts zal plaatsvinden als de verkoper de effecten bezit en de koper de nodige geldmiddelen heeft. De CSD draagt in grote mate bij tot het aanhouden van infrastructuren voor transactieverwerking die de financiële markten veiliger maken en de marktdeelnemers het vertrouwen geven dat effectentransacties behoorlijk en tijdig worden uitgevoerd, ook tijdens perioden van extreme spanning.
Wanneer u als belegger effecten (aandelen, obligaties, fondsen, …) koopt en deze op uw effectenrekening deponeert, geeft de Bank deze effecten in bewaring bij zo’n CSD. De CSD heeft (een) rekening(en) geopend, op naam van de Bank of een andere onderbewaarnemer van de Bank, waarop deze effecten worden geboekt. Onder voorbehoud van lokaal recht (buiten de EU), staat de Bank in voor de afzonderlijke identificeerbaarheid van haar eigen tegoeden ten opzichte van die van haar klanten, zoals bepaald in artikel 9.2 van de Algemene Voorwaarden inzake Beleggingsdiensten.
We geven u een keuze tussen 2 types van bewaring bij het aanbieden van effectenrekeningen:
- De Bank gebruikt, zoals vroeger ook al het geval was, een ‘Omnibusrekening’. Op een Omnibusrekening worden effecten, gekocht door verschillende klanten van de Bank, gezamenlijkgeboekt. Stel: 10.000 beleggers kopen via BNP Paribas Fortis samen 100.000 aandelen van bedrijf X; dan worden al deze aandelen op dezelfde Omnibusrekening of sub-rekening geboekt.
- De Bank kan, op uw vraag, aan de effectenbewaarinstelling vragen om uw effecten aan te houden op een geïndividualiseerde klantenrekening met vermogensscheiding. In dat geval zal de CSD een afzonderlijke rekening openen waarop dan enkel de effecten die u hebt gekocht worden geboekt. Let wel: de Bank voorziet deze service (enkel) voor die CSD’s waarbij ze rechtstreeks is aangesloten; vandaag gaat het dan om de Nationale Bank van België, Euroclear Bank en Euroclear Belgium.